fbpx
Spining Class EFORM spor salonu

Spinning, yüksek tempolu müzik eşliğinde ya da müziksiz, genellikle grup halinde, tercihe göre iç ya da dış mekanlarda yapılan bisiklet egzersizleri olarak tanımlanabilir. Amaç kuvvetli bir kardiyo antrenmanı yapmaktır. Bir antrenör eşliğinde belirli yönlendirmelerle veya bireysel bir şekilde, nabız yükseltici hareketler bütününden oluşan bir antrenman programıdır. Kalp atışlarını hızlandırmak ve yüksek nabız halinde solunumu düzenlemek amacıyla tercih edilir.

Spinning Hakkında Bilinmesi Gerekenler

  • Ağırlık çalışması, koşu, doğa yürüyüşü yapanlar, yağ yakımını hızlandırmak ve kilo vermek isteyenler ve bisiklet sporuyla ilgilenenlerin düzenli antrenman programlarına haftada 2 kez spinning egzersizi eklemesi önerilir. Bu antrenman türünün ekipmanları olan spinning bisikleti, nabız ölçer sensör ve spinning ayakkabısı genel olarak spor salonları tarafından sağlanır.
  • Spinning antrenman süresi, yoğunluğa bağlı olarak 30-80 dakika arasında değişebilir. İlk 5 dakika ısınmaya son 5 dakika ise soğuma çalışmalarına ayrılır. Yüksek tempolu müzikler tercih edilir ve müziğin temposuna göre antrenörün yaptığı spinning hareketleri takip edilir. Grubun tamamının senkronize hareket etmesi gerekir. İsteğe bağlı olarak evde ya da spor salonunda kulaklık kullanılarak tek başına da antrenman yapmak mümkündür.
  • Antrenmanda vücudu çalıştıran en önemli detay bisikletin direnç ayarıdır. Antrenörün verdiği direktiflere göre bisikletin pedallarını çevirme zorluğu direnç adı verilen düğmeyle ayarlanır. Direnç ayarı ile pedal çevirme kolaylaştırılır ve daha hızlı pedal çevrilebilir ya da direnç yükseltilerek merdiven çıkma veya tırmanış etkisi de yaratılabilir.