fbpx

Fitness-Gym

F (FREKANS) : Antrenman sıklığını ifade eder… Yani başka bir deyişle haftada kaç gün antrenman yapacağınız anlamındadır.
İ (İNTENSE) : Antrenman şiddetini ifade eder… Ağırlık antrenmanımız esnasında itmemiz gereken kiloları veya aerobic antrenmanlarda (koşu, bisiklet, ip atlama) hangi nabız aralığında kalmamız gerektiği gibi..
T (TİME-TYPE) : Antrenmanın süresini ve çeşidini belirler… Örneğin 50 dk lık yapacağımız bir piramit antrenman sistemi gibi…
N (NUTRİTİON) : Kelimenin tam ortasında bulunan ve temelini oluşturan bu harf Beslenmeyi ve Suplamentleri ifade eder… Sağlıklı ve zinde bir beden için 1 numaralı kuraldır dengeli ve düzenli beslenme. Fitness yaptığını düşünen fakat beslenmeyi ihmal eden herkesin aslında neden sonuca ulaşmakta güçlük çektiğini buradan anlayabilirsiniz..
E (EQUİPMENT) : Antrenmanda kullanılacak alet veya makinaları ifade eder…Yani yeni başlayan bir kişiye genel kuvvetini ve kas içi koordinasyonunu arttırmak için sabit makine çalışmasına yönlendirilmesi gibi.
S (SAFETY) : Güvenlik anlamındadır. Özellikle sağlık sorunları olan insanlara yapacağımız antrenman rutinlerinde kişinin güvenliğini ön plana alıp sakatlık riskini ortadan kaldırmak olarak tanımlanır…
S (STRECHİNG) : Yani esneme ve germe egzersizleri… Gelişimin sağlıklı olabilmesi,kasların esneklik kabiliyetinin artması, yorgunluk ve sakatlıkları önlemek için antrenman sonlarında mutlaka uygulanması gereken bu rutini kaç kişi uyguluyor??