fbpx

Reformer Pilatesi

İhtiyaçlarınız ve hedefleriniz için en iyi denklemi bulmak!

Dirençli yaylar kullanılarak tasarlanan reformer pilates aleti ile yapılan egzersizlerin önemli faydalarından biri de esnekliği artırmasıdır. Esnekliğin artması demek, kaslarda bulunan bağ dokuların güçlenmesi ve yırtık / zedelenmelere karşı daha dirençli olması demektir. Vücutta mevcut olan spor sakatlanmalarının rehabilitasyonu için de kullanılan bu yöntem, bugün pek çok profesyonel spor kulübünün tesislerinde uzmanlar eşliğinde uygulanır.

Reformer pilatesin faydaları arasında bir fayda var ki, bu fayda özellikle masa başı çalışanları çok yakından ilgilendiriyor. Özellikle vücudun en önemli güç ve ağırlık merkezi olan core bölgesini güçlendirmesi ile reformer pilates, kronikleşmiş sırt ve bel ağrılarını alt etmenin en iyi yoludur.

Reformer pilatesin en hızlı etki gösterdiği konulardan biri de duruş bozuklukları ve omurga eğrilikleri. Çünkü reformer pilates aleti üzerinde yapılan hareketlerin tümü, stabilizasyon ve güç gerektirdiği için, reformer pilates antrenmanlarına düzenli olarak devam edenlerin omurgaları zaman içinde hizalanıp dikleşiyor. Skolyoz gibi kronik hastalıkların tedavisinde de oldukça etkin olan reformer pilates, bu yönüyle yaşam kalitesini ciddi oranda yükseltiyor.

Reformer Pilates Nedir?

Reformer pilates, özel tasarlanmış bir alet yardımıyla vücudunuzun belli ağırlıklarda dirençlere maruz bırakılarak çalışmasını sağlayan bir egzersiz şekli. I. Dünya Savaşı sırasında Alman hekim Joseph Pilates tarafından, bir rehabilitasyon yöntemi olarak geliştirilmiştir.

Reformer aletinin üzerine yatılan bölüm kızaklı bir yapıya sahip olup dirençleri farklılık gösteren yaylar ile desteklenir. Bu hareketli sistem üzerinde ise, omuz desteği ve başınızı yerleştirdiğiniz başlık bulunmaktadır. Aletin fonksiyonel yapısı sayesinde, farklı vücut yapılarına sahip kişilerin vücut yapısındaki engelleri (bazı kasların kısa ve esnekliğinin az olması vb. ) göz önüne alınarak kişiye göre ayarlanabilmektedir.

Derslerde Neler Yapıyoruz?

Başlangıç derslerimizde fiziksel özellikleriniz, ihtiyaçlarınız ve rahatsızlıklarınız doğrultusunda size özel program çıkartılır ve ders planı oluşturulur. Reformer (Aletli Pilates) ve çeşitli pilates ekipmanları kullanılarak yapılır. Her hareketiniz size özel olarak yapılandırılacaktır. Böylece hedefinize daha çabuk ulaşarak yaşamınızı daha kaliteli hale getirebileceksiniz.

Tamamen size özel program ile etkili ve geliştirilmiş ders teknikleri

Reformer egzersizlerinde amaç tüm vücudu çalıştırmaktır. Reformer ile çalışırken vücudun kuvvet merkezini de kullanarak, kollarınızla bantları çekerken ya da bacaklarıyla footbarı iterken sadece tek bir kas grubuna yüklenmemiş olursunuz. Vücuttaki bölgeleri izole edip çalıştırmak mümkün olmasına rağmen reformer felsefesinde sadece belli başlı kas gruplarını çalıştırmak hedeflenmez.

Müşterilerimiz ne söylüyor